Sisäinen kehittäminen redandbluella

  • Blogi
redandbluen asiakastapahtuman kansikuva

Olemme redandbluella tehneet sisäistä kehittämistä vuosien varrella erilaisilla malleilla. Nykyinen malli, joka sisältää yhden päivän sisäistä kehittämistä per kuukausi per työntekijä, on otettu käyttöön henkilöstön aloitteesta.

Alun perin idea tuli devaustiimiltä, mutta kuukauden viimeisen päivän hyödyntäminen sisäiseen kehitykseen lanseerattiin pian koko henkilöstölle. Tämä malli on ollut käytössä nyt noin vuoden.

Vuonna 2024 käytimme sisäiseen kehittämiseen (ei sisällä kouluttautumista) yhteensä 1364 tuntia. Se on valtava investointi yritykselle, joten on hyvä tarkastella näin julkisestikin mihin tämä aika kuluu.

Mitä käytännössä kehitämme?

Yrityksen sisällä henkilöstö jakautuu sekä projektitiimeihin että kompetenssitiimeihin, jotka sisältävät samoja henkilöitä eri tavoin jaoteltuna. Sisäistä kehitystä tehdään useimmiten kompetenssitiimeissä, ja kehitystä tehdään juuri kompetenssien parantamiseksi.

Kompetenssien leadit kertovat kuukausipalavereissa minkälaisia kehityshankkeita heillä on meneillään, jotta tieto kulkee koko organisaatioon, ja jotta kompetenssit voivat myös havaita mahdollisuuksia uusiin yhteisiin hankkeisiin. Lisäksi sisäisenä kehityksenä edistetään erilaisia markkinoinnin hankkeita vaihtelevilla kokoonpanoilla.

Kysyimme kompetenssitiimeiltä mihin heidän aikansa on viime aikoina kulunut.

Designtiimi

Designtiimin agendalla on ollut omien designin periaatteiden miettiminen, designer-tapaamisten rakenteen uudistus sekä tekoäly designin työkaluna. Pohdinnassa on ollut myös design-näkökulman variointi niin, että eri projekteja voidaan lähestyä eri tavoin designin näkökulmasta – milloin tarvitaan enemmän suunnittelua ja milloin voidaan edetä nopeammin suoraan tekniseen toteutukseen. 

Tiimissä on vieraillut ulkopuolinen typografi herättelemässä keskustelua verkkosivustojen kirjasinvalinnoista designin ja lisensoinnin osalta. Tiimissä on nyt myös uutta osaamista, ja tarjoamme nykyisin myös animaatiopalveluita kuvituksen ohella. Animaatiota on päästy jo pilotoimaan mm. Akavan brändistrategian visualisoinnissa sekä omassa markkinoinnissa.

Projektidevaaja-tiimi

Devaustiimissä edistetään kahtena isoimpana projektina redandbluen oman WordPress-pohjateeman kehitystä sekä natiivilohkokirjastoa. Molemmissa projekteissa on oma backlogi, jolta kehittäjät ottavat suunnitellusti tehtäviä tekoon joko yksin tai pienemmissä tiimeissä sisäisen kehityksen päivänä. Joitain hankkeita on edistetty nopeamman etenemisen tarpeen vuoksi myös sprinttityyppisesti. Kehityshankkeisiin voi osallistua kuka tahansa kehittäjä sekä projekti- että huolenpito-tiimistä.   

Huolenpito-tiimi

Huolenpitotiimin yksi tehtävä on yrityksen tietoturva-asioiden edistäminen. Viime aikoina pöydällä onkin ollut useita tietoturvaan liittyviä hankkeita, kuten käytäntöjen dokumentointia ja tietoturvaa edistäviä hankintoja. Tiimissä on kehitetty lisäksi uusia yleishyödyllisiä lisäosia, joiden käyttöönotolla voidaan tuottaa lisäarvoa mahdollisimman monelle ylläpidossamme olevalle palvelulle. Asiakkuuksien osalta työn sujuvuutta on järjestelty niin, että jatkuvaa kehitystä vaativille asiakkaille on varattu dedikoidut päivät ja tekijät tiimin sisällä. 

Kasvu-tiimi

Digimarkkinointia ja analytiikkapalveluita tarjoava Kasvu-tiimi on kehittänyt uusia esimerkiksi kuumakartta-analyyseihin perustuvia tuotteita, joita on pilotoitu jo ensimmäisillä asiakkailla. Lisäksi on testattu AI-avusteista hakukonenäkyvyyden kehittämistä ja sisällöntuotantoa (ihmistä unohtamatta!). Isompana kehityshankkeena on ollut projektipäälliköiden jalkauttaminen myös kasvu-tiimin projekteihin. 

Projektipäälliköt

Projektipäälliköt ovat kehittäneet jokaisessa projektissa käytettävää projektipohjaa, sekä sparranneet tech leadin kanssa teknisen toteutuksen vaihteita ja lead developerin rooliin liittyviä tarkennuksia projektimallissa. Projekti- ja asiakasvastaavat ovat järjestelleet lisäksi tulevaa Trendikatsaus-tapahtumaamme, jonne voi ilmoittautua tästä.  

Myynti ja markkinointi

Markkinoinnissa suunnittelimme koko vuoden markkinointistrategian sekä markkinoinnin tavoitteet vuodelle 2025. Olemme myös idistelleet podcastiä (tästä kuulette pian lisää!) ja pyörittäneet jatkuvan markkinoinnin kuten referenssien tuotantoa. Myyntisektorilla on ideoitu uusia kampanjoita ja kumppanuusmalleja. 

Paljon riittää siis tekemistä yrityksen sisäisissäkin asioissa, etenkin kun yritys on siinä kokoluokassa, että esimerkiksi markkinointiin tai HR:ään ei ole palkattu vielä omaa henkilöä. Kehittäminen on siitä hyvää puuhaa, että useimmiten henkilöstö haluaa kehittämällä ratkaista jotain työn sujuvuuteen liittyvää haastetta, jonka ovat itse havainneet. Se ei ole mitenkään vähäpätöinen huomio, sillä juuri työn sujuvuus on asia, joka vaikuttaa eniten työhyvinvointiin ja työssä viihtymiseen.